תעשייה וסביבה

 
     
 

 תכנון וביצוע סדנאות לתעשייה בנושא "רכש ירוק"

 
 
​שירות זה מיועד למפעלי תעשייה המעוניינים לגשת למכרזים ירוקים של חשב כללי, השלטון המקומי, קופות החולים, וכדומה.
המטרה- לעודד את התעשייה המקומית לייצר ולעצב מוצרים ידידותיים יותר לסביבה באמצעות "רכש ירוק".
אמצעי- סדנא ליזמים שבה יוצגו המטרות העסקיות והאפשרויות הקיימות על מנת לגשת למיכרזים.

​רכש ציבורי בעל ביצועים סביבתיים משופרים - רכש ציבורי ירוק - מכוון לרכישת מוצרים ושירותים בעלי השפעה שלילית פחותה על בריאות האדם והסביבה, בהשוואה למוצרים ושירותים מתחרים.


לרכש הציבורי הירוק יש פוטנציאל לחולל שינוי במשק משלוש סיבות מרכזיות: גודלו המשמעותי של המגזר הציבורי כצרכן, ההשפעות הסביבתיות הרבות הכרוכות באספקת הצריכה של המגזר הציבורי; ויכולתו של המגזר הציבורי להשפיע על היצע המוצרים והשירותים בשל גודלו, וכפועל יוצא – להניע תהליכי שינוי היצע במשק ככלל.


על מנת לאפשר למשרדי הממשלה לעמוד ביעדים המוצעים לרכש ציבורי ירוק, אושרה החלטת הממשלה המציבה יעדים בתחום הרכש הירוק. על פי החלטת הממשלה, על כל אחד ממשרדי הממשלה לוודא כי מתוך כלל הוצאותיו השנתיות על רכש משרדי, שיעור ההוצאה השנתי המוצא באמצעות מכרזים ירוקים הוא כמפורט להלן:

  1. בשנת 2013: 5%
  2. עד לסוף שנת 2016: 12%
  3. עד לסוף שנת 2020: 20%


 
מאז אושרה החלטת הממשלה, פועל מנהל הרכש במשרד האוצר להטמעת "מכרזים ירוקים" חדשים. כתוצאה מפעילות זו יכולים המשרדים הממשלתיים לעשות שימוש במספר רב של מכרזים בעלי היבטים סביבתיים: כגון מחשבים, מסכי טלויזיה, מסכי מחשב, מקרנים, סורקים שולחניים ונייר. כמו כן בכוונת מנהל הרכש לבצע מספר מהלכי רכש באמצעותם יפנה לקבלת פתרונות חדשניים, אשר נותנים תועלת סביבתית ולא קיימים כיום בשוק, בכדי לעודד פיתוח שלהם או הכנסתם לשוק בישראל.

לחץ לגרסת הדפסהגרסת הדפסה
  
  
  
  
מצאתם אי-דיוקים? יש לכם הצעות ייעול? עדכנו אותנו