כלים ומאגרי מידע

 
     
 

מהיום הצגת מחיר באגורות בודדות כגון 9.99 הינה עבירה

 
 
הודעה לעיתונות
31/12/2013 00:00
הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן
 
 

 
 
 
חדש

תמצית הוראת המנכ"ל

נוסח זה הנו תמצית מידע בלבד הניתן כשירות לקוראי ההוראה ואינו נוסח מחייב. המסמך המחייב הנו הוראת המנכ"ל המלאה התקפה והמפורסמת לציבור.
‏כ"ח טבת תשע"ד
‏‏31 דצמבר 2013
 
 
במסגרת המאבק להורדת יוקר המחיה נלחמים שר הכלכלה נפתלי בנט והרשות להגנה על הצרכן ולסחר הוגן בראשותה של תמר פינקוס נגד הצגת מחירים מטעה ובכלל זה הצגת מחיר במטבע שאינו קיים

במשק הישראלי נהוגה שנים רבות פרקטיקה של פרסום, הצגה ונקיבה של מחיר בציון אגורות, כגון  9.99 / 4.79 / 58.76 ₪ ועוד , כשבפועל, במקרים בהם הצרכנים משלמים במזומן, הם אינם מקבלים עודף מאחר ומטבע זה לא קיים ועל כן, נגבה מהצרכן מחיר גבוה יותר מזה שהוצג לו , קרי המחיר העגול 9.99=10.00ש"ח, 4.79=4.80ש"ח, 58.76=58.80ש"ח.
 
הרשות הגיעה למסקנה כי איסור התנהלות פסולה זו של פרסום, הצגה ונקיבה של מחיר במטבעות שאינן בשימוש תסייע ביצירת שקיפות, הגינות והורדת יוקר המחיה. פרקטיקה זו היא פרקטיקה מטעה ומהווה עבירה פלילית על חוק הגנת הצרכן, שכן מחיר זה אינו קיים, אינו אמיתי וכל מטרתו יצירת מצג של מחיר זול יותר. 
 
יחד עם זאת הוחרגו שירותים שהגביה בגינם היא על פי פעימות מונה, כגון, דלק, טלפון, חשמל, מים, גז וכן  מוצר או שירות שמחירו נקבע על ידי רשות מרשויות המדינה, לרבות רשות המסים וכן מוצר או שירות שמחירו נקבע על ידי שלטון מקומי כגון, עיריה או מועצה ועוד ; מאחר ומדובר במחיר עבור שירות שאף פעם לא נצרך בפועל ביחידה אחת, כלומר פעימת מונה אחת, ובמקרים רבים המחיר שנקבע על ידי העוסק לפעימה אחת יהיה מחיר נמוך מ- 10 אג'.
 
הרשות מודיעה כי היא תבצעה פעולות אכיפה רחבות כנגד כל עוסק שימצא נוקב מחיר במטבע שאינו קיים וינקטו הליכים בגין הטעיה על פי חוק הגנת הצרכן .
 
הרשות מציינת כי ניתן היתר מיוחד לעוסקים בודדים שמוצריהם תומחרו חודשים רבים לפני הגעתם לחנות או נמצאו כמלאי בחנות לציין בשלט נפרד את מחירו החדש של המוצר. במקרים בהם התחייב העוסק, שקיבל היתר, לעגל את כל המחירים כלפי מטה ניתן לו היתר להסתפק בשילוט כללי לפיו, "כל המוצרים שעל גביהם מחיר בהילך לא חוקי, מחירם הוא המחיר העגול כלפי מטה" . רשימת העוסקים להם ניתן היתר מפורסמת באתר הרשות. 
הצרכן יוכל להבחין בברור בעוסקים שבחרו להתחייב על עיגול מחירים כלפי מטה ובכך להוריד את המחיר 
בנק ישראל, שהיה ער לפרקטיקה זו של הצגה/נקיבה/פרסום של מחיר קבע את כללי העיגול לפיהם בכל עת שיש לשלם במזומן סכום שלא ניתן לשלמו באגורות שבוטלו, יש לעגל את הסכום על פי הכללים שלהלן: סכומים הנקובים ב – 1 אג' עד 4 אג' יעוגלו כלפי מטה וסכומים הנקובים ב – 5 אג' עד 9 אג' יעוגלו כלפי מעלה.
ברשות מציינים כי חוק בנק ישראל לא התייחס במסגרתו לנקיבה, פרסום והצגה של מחיר מוצר או שירות בודד, אלא לסוגיה, כיצד יש לנהוג בסיום חשבון, אם הסכום הסופי המשתלם המזומן כולל אגורות שאינן בשימוש.

שר הכלכלה נפתלי בנט: "משך שנים הרוויחו הקמעונאים פעמיים – גם הציגו שיווקית מחיר נמוך יותר שמטעה את הצרכן, וגם גבו בפועל סכומים עודפים מהצרכן. אני מאמין בהגינות במסחר, והחלטה זו תסייע לקמעונאים לנקוט בהגינות. הצרכן הישראלי יחסוך את אותן אגורות שמתווספות לסכומים גדולים. זו הצהרת כוונות שלא ניתן יותר להטעות את הצרכן הישראלי. שימו לב צרכנים – ההנחייה תאפשר לכם להגיש תביעות ייצוגיות במקרה שתתקלו בהפרה של הנחייה זו. אני רוצה להודות לרשות לסחר הוגן אשר העבירה החלטה שכבר הרבה שנים מנסים להעביר. 
 
הממונה על הרשות עו"ד תמר פינקוס: אני שמחה על כך שלאחר מאבק ממושך של הרשות בסוגיה מטעה זו ניתן גיבוי מלא של שר הכלכלה מר נפתלי בנט למהלך זה . הגנת הצרכן מתפרסת על מכלול היחסים בין הצרכן לעוסק החל מהצגת מחירים, שקיפות מרבית במחיר, שקיפות תנאי העיסקה, גילוי נאות, עבור לקיום תנאי המבצעים המוצגים לצרכן בין בקניה פרונטלית ובין בקניה מקוונת וכלה בסחר הוגן . 

לחץ לגרסת הדפסהגרסת הדפסה