כלים ומאגרי מידע

יחידות העוסקות בנושא

 
     
 

יוזמת הסביבה בג'נבה - הזמנה לקבלת מידע מהתעשייה

 
 
הודעה לעיתונות
27/07/2014 00:00
מינהל סחר חוץ
 
 

 
 
 
חדש

תמצית הוראת המנכ"ל

נוסח זה הנו תמצית מידע בלבד הניתן כשירות לקוראי ההוראה ואינו נוסח מחייב. המסמך המחייב הנו הוראת המנכ"ל המלאה התקפה והמפורסמת לציבור.

רקע

המינהל לסחר חוץ מתחיל בימים אלה בתהליך הצטרפות למו"מ על הסכם סחר חדש שמטרתו להביא לביטול מכסים על מוצרים התורמים לאיכות הסביבה. מטרת המו"מ להגיע להסכמה על רשימת מוצרים שלגביהם יבוטלו לחלוטין כל המכסים. מכיוון שגם מדינות שאינן שותפות למו"מ ייהנו מפטור זה, העיקרון שעליו מבוססת היוזמה הוא שנתח הסחר של המדינות המשתתפות במוצרים הנבחרים  לא יפחת מ-  90% מהסחר העולמי במוצרים אלו.

המדינות השותפות ליוזמה זו כוללות בשלב זה את ארה"ב, האיחוד האירופאי, אוסטרליה, יפן, קנדה, נורבגיה, שווייץ, סין, טייוואן, הונג קונג, קוריאה, קוסטה-ריקה, סינגפור וניו זילנד. הציפיה היא להצטרפות מדינות נוספות.

המינהל לסחר חוץ במשרד הכלכלה ונספחות משרד הכלכלה בג'נבה ייצגו את עמדת ישראל במו"מ. בשלב הראשון המטרה היא לזהות את האינטרס הישראלי, ולצורך זה הוחל בתהליך התייעצות עם כל הגורמים שעשוי להיות להם עניין. תהליך זה אמור לבוא לידי ביטוי בגיבוש הצעה ישראלית שתכלול שורות מכס המייצגות מחד את האינטרס הישראלי ביצוא, ומצד שני מביאות בחשבון רגישויות לחשיפה אפשרית בצד היבוא.

אופן ניהול המו"מ

נקודת ההתחלה של היוזמה היא רשימה של  54 שורות מכס שנכללו בהסכמה שגובשה ב-2012 בין שרי הפורום של מדינות הפסיפיק (APEC). כאן ניתן לראות את שורות המכס הכלולות ביוזמה. ניתן לראותן גם באתר APEC. בסבביי המו"מ הבאים תוכל כל מדינה להציע שורות מכס נוספות שהיא מעוניינת לכלול ביוזמה. מכיוון שכלל לא הוגדר מה ייכלל ביוזמה מלבד לכותרת "מוצרי סביבה" (environmental goods), ניתן למעשה להציע מגוון רחב של מוצרים.

בשלב השני תוכל כל מדינה להודיע באילו משורות המכס שהעבירו המדינות האחרות היא תומכת ולאילו שורות היא מתנגדת. ההנחה הרווחת היא שהיוזמה תכלול בסופו של דבר כ- 100 – 150 שורות מכס מוסכמות.

הזמנה לקבל התייחסות מהתעשייה

חברות ישראליות הן בין המובילות והחדשניות בעולם בנושאי סביבה ומים, ולכן יוזמה זו עשויה להביא ערך מוסף קונקרטי ליצוא הישראלי. המינהל לסחר חוץ מזמין את התעשייה הישראלית להעביר בקשות והתייחסויות מכל סוג שהוא אשר יכולים לסייע לזהות את האינטרסים של ישראל. להלן מספר שאלות מנחות שיכולות לסייע בתהליך זה:

  1. האם ישנן שורות מכס שיש לכם אינטרס להוסיף ליוזמה זו ואשר אינן כלולות ברשימת 54 השורות? אנא פרטו שורות אלו ככל שניתן.
  2. האם ברשימת 54  שורות המכס זיהיתם שורות המכילות את המוצרים שלכם? האם איתרתם שורות שברצונכם לתמוך בהכללתן ביוזמה? אנא פרטו.
  3. אינטרסים הגנתיים ביבוא: האם מתוך 54  שורות המכס זיהיתם שורות בהן ביטול מכסים עשוי להביא לחשיפה שלכם למתחרים מחו"ל?
  4. האם אתם נתקלים בחסמי סחר אחרים כלשהם, שאינם מכסיים? 

פרטי קשר

בכל עניין הקשור ליוזמה זו נא לפנות לירון שרטר, מנהל מחלקת WTO

Yarons@economy.gov.il

 053-4200868, 02-6662389​