כלים ומאגרי מידע

יחידות העוסקות בנושא

 
     
 

עסק קואופרטיבי להדרכת סקי בחרמון

 
 
הודעה לעיתונות
28/06/2017 00:00
רשם האגודות השיתופיות
 
 

 
 
 
חדש
גולשי סקי עומדים במעגל

תמצית הוראת המנכ"ל

נוסח זה הנו תמצית מידע בלבד הניתן כשירות לקוראי ההוראה ואינו נוסח מחייב. המסמך המחייב הנו הוראת המנכ"ל המלאה התקפה והמפורסמת לציבור.
ביום 26.6.2017 נרשמה אגודה שיתופית בשם בית הספר לסקי מג'דל שמס אגודה שיתופית בע"מ.  מייסדי האגודה שהועסקו כעובדים עונתיים ברמת הגולן לא זכו, לטענתם, למלוא הזכויות הסוציאליות שזכאים להן עובדים שאינם עונתיים בשל כך שלא היה להם רצף תעסוקתי. בנוסף, מדריכי הסקי לא יכלו להתעלם מילדי הכפרים הדרוזים השוכנים למרגלות הר החרמון, שלא תמיד יכלו להרשות לעצמם לגלוש באתר החרמון, ולכן רובם הגדול לא רכש מעולם מיומנויות של גלישה. מייסדי האגודה הדגישו שמעבר ללימוד מיומנויות גלישה הם יקנו לילדים אלה ביטחון עצמי ומסגרת מהנה שבה יוכלו לשהות ולחוש גאווה.
 
מדריכי הסקי הגיעו למסקנה שבאמצעות התאגדות קואופרטיבית הם יכולים להשיג את מטרותיהם.
 
הקואופרטיב (אגודה שיתופית) שמהווה את אחד מחמשת צורות ההתאגדויות המוכרות בישראל, מהווה פלטפורמה מתאימה ומוצלחת למיזמים עסקיים אשר נועדו להגשים גם מטרות חברתיות ולדאוג לרווחת העובדים בהם. להבדיל מחברה בע"מ, מטרתו המרכזית של הקואופרטיב אינה להשיא את רווחיו, אלא לשפר את רווחתם של חבריו ולהגשים מטרות חברתיות שונות. אגודות של בעלי המקצוע מתאגדות במטרה לאגם משאבים של בעלי מקצוע (למשל, לצורך רכישת ציוד קבוע), לייעל את העבודה, להשיג יתרון לגודל, להגביר את המקצועיות של החברים בהן, לשפר את שכרם ורווחתם, והכל - תוך הבטחת שירות טוב עם ערך מוסף ללקוחותיהן. ההתאגדות באגודה שיתופית מאפשרת לבעלי מקצוע (או ללקוחות) שהנגישות שלהם להון ולאשראי אינה גבוהה לפעול ביחד להקמת מיזם משותף, שלא היו יכולים להקים בכוחות עצמם, וכך מהווה כלי משמעותי לפיתוח כלכלי בפריפריה. מכיוון שהעובדים בקואופרטיב הם גם הבעלים (או לפחות חלק מהם), הם יוצרים מקומות עבודה למען עצמם ולמען חבריהם, בהתאמה ליכולותיהם, לתרבותם ולקהילתם, ללא גורם חיצוני שירוויח על חשבונם. לצד פיתוח הקואופרטיב וקידומו, פעולות אלה מעודדות קידום חברתי של היזמים ושל חברי הקואופרטיב, והפיכתם לאנשים פעילים, מעורבים, יצרניים ואחראים ולא לכאלה הנתונים לחסדי אחרים. באגודה שיתופית קבלת ההחלטות נעשית בדרך שיתופית ודמוקרטית, כאשר לכל חבר יש קול אחד באסיפה הכללית.
 
מדריכי הסקי רשמו את העסק הקואופרטיבי באמצעות התקנון לדוגמא שפרסם משרד הרשם ומהווה מסלול מקוצר לרישום אגודה שיתופית.
​​
לחץ לגרסת הדפסהגרסת הדפסה