כלים ומאגרי מידע

יחידות העוסקות בנושא

 
     
 

יצור מתקדם הוא יצור מקיים

 
 
הודעה לעיתונות
27/03/2017 00:00
מינהל סביבה ופיתוח בר קיימא
 
 

 
 
 
חדש
יצור מתקדם

תמצית הוראת המנכ"ל

נוסח זה הנו תמצית מידע בלבד הניתן כשירות לקוראי ההוראה ואינו נוסח מחייב. המסמך המחייב הנו הוראת המנכ"ל המלאה התקפה והמפורסמת לציבור.

​אחד הנושאים החמים היום בעולם התעשייה הוא היצור המתקדם. השם הזה מכיל בתוכו המון תתי נושאים, אך במהותו הוא פשוט יישום של טכנולוגיות מתקדמות בפסי הייצור התעשייתי.

 

זה כמובן דבר שהיה קיים בעבר ויהיה קיים בעתיד, אך כעת יש עליו דגש רחב במדינות המפותחות בעולם.

 

במדינות המפותחות רואים כיצד תעשיית הייצור עוברת אל מדינות העולם המתפתח, וזה חלק אדיר מהכלכלה שעוזב את המדינות.

 

בישראל ראינו איך זה קורה באופן נרחב לדוגמא בתעשיית הטקסטיל ואפילו הנשיא טראמפ במסע הבחירות שלו הרבה לדבר על המעבר של התעשייה למזרח הרחוק. ולכן עולה המחשבה בהרבה ממדינות העולם המתפתח כי בעזרת שימוש ביצור מתקדם בתעשייה יהיה ניתן ליצור יתרון תחרותי למדינות המפותחות ולהשאיר את התעשייה במדינות המפותחות.

 

השימוש בטכנולוגיות מתקדמות יכול להביא להורדת עלויות יצור ולהעלאת פריון העובדים ובכך תיווצר תחרות עם השכר הנמוך במדינות המתפתחות ובנוסף הטכנולוגיות יכולות להוביל ליצירה של מוצרים חדשים שניתן להגיע אליהם רק בעזרת הטכנולוגיה המפותחת.

 


אז מה לייצור המתקדם ולשמירה על הסביבה? מסתבר שהרבה מאוד.

 

הרבה מהפגיעה בסביבה שמתרחשת בתעשייה מקורה למעשה בחוסר יעילות בתהליך היצור. כך שימוש לא יעיל בחומרי גלם, פליטות שמקורן בתהליכים לא מיטביים או פסולות שנזרקות. אלו דוגמאות למקרים בהם התייעלות טכנולוגית בפס הייצור יכולה למנוע את הפגיעה הסביבתית. התייעלות בשימוש בחומרי גלם או בתהליך הייצור ושימוש בפסולות של מפעל אחד בתור חומרי גלם של מפעל אחר, אלו דוגמאות לפתרונות טכנולוגיים שניתן ליישם בפס הייצור ולהביא להורת הפגיעה בסביבה. אך למעשה, עוד יותר מהורדת הפגיעה בסביבה, פתרונות אלו מהווים התייעלות בייצור שמשמעותה החיובית מתגלמת בשורת הרווח של המפעל.

 


ולכן זה לא מפתיע שמדינות רבות כוללות את ההיבטים הסביבתיים של תהליך הייצור בין הגורמים העיקריים החשובים למהפכת הייצור המתקדם. כך לדוגמא ארה"ב הציבה בדו"ח הנשיאותי בנושא  את הייצור המקיים יחד עם 11 הכיוונים הטכנולוגיים המבטיחים לתעשייה כמו ננוטכנולוגיה ויצור בתלת מימד. גם בריטניה, בדו"ח של משרד המדע המלכותי  הציבה 4 עקרונות על אסטרטגיים למעבר לייצור מתקדם, וייצור מקיים הוא אחד מהם.

לחץ לגרסת הדפסהגרסת הדפסה