כלים ומאגרי מידע

יחידות העוסקות בנושא

 
     
 

הסכם פריס נכנס לתוקף

 
 
הודעה לעיתונות
05/12/2016 00:00
מינהל סביבה ופיתוח בר קיימא
 
 

 
 
 
חדש
תמונה: הסכם פריז

תמצית הוראת המנכ"ל

נוסח זה הנו תמצית מידע בלבד הניתן כשירות לקוראי ההוראה ואינו נוסח מחייב. המסמך המחייב הנו הוראת המנכ"ל המלאה התקפה והמפורסמת לציבור.

​115 מדינות (מתוך 193), אישררו את הסכם פריז ובכך השיגו את הרף הנדרש לכניסתו לתוקף ב 4 לנובמבר. מדינת ישראל אשררה ב-14.11.2016 את מחויבותה להסכם פריז באמצעות החלטת ממשלה. בכך הצטרפה ישראל ל114 מדינות, האחראיות לכ-80% מהפליטות הגלובליות, שכבר אשררו את הסכם האקלים.


4 המדינות החשובות ביותר להצלחת הסכם פריז אישררו אותו ובכך הבטיחו את הצלחתו: ארה"ב, סין, הודו והאיחוד האירופאי. נזכיר כי פרוטוקול קיוטו (1998), שהיה הסכם האקלים הבינלאומי הראשון, לא אושרר על ידי ארה"ב שהתנגדה לכך שההסכם לא מגדיר יעדי הפחתת פליטות לסין (כמו לכל שאר המדינות המתפתחות) וזאת אחת הסיבות לכך שלא הצליחו להגיע להסכם בשנים האחרונות.

ועידת האקלים השנתית של האו"ם במרקש שבמרוקו

הפעם, הסכם פריז מבוסס על יעדי הפחתת פליטות שכל מדינה הציבה לעצמה, כולל סין והודו והמדינות המתפתחות.

ועידת האקלים, שהתקיימה במרקש במרוקו בימים 7 עד 18 בנובמבר 2016, נחתמה בהצהרה של ראשי מדינות וממשלות לגייס את הקהילה הבינלאומית למאבק בשינוי אקלים ולפעול ליישום הסכם פריז ההיסטורי. בוועידה השתתפה גם משלחת ישראלית, בראשות השר זאב אלקין, שכללה נציגי משרדי ממשלה וחברי כנסת.

נציגי המשלחת הישראלית לקחו חלק בדיונים שהתקיימו במהלך הוועידה בנושאים רלוונטיים ליישום ההסכם ולהשלכות על ישראל.

הסכם האקלים בישראל

​בישראל, האחראית רק לכ-0.2% מהפליטות העולמיות, התגבשה תכנית ההיערכות ליישום הסכם האקלים העולמי שנחתם בפריז, המפרטת את הנושאים המרכזיים הבאים:

  1. הפחתת פליטות גזי חממה
  2. בקרה ומעקבקרה ומעקב
  3. מימון בינלאומי
  4. ליווי המו”מ הבינלאומי
  5. תכנית הכשרות

 

התכנית מתמקדת בפעולות הנדרשות ליישום בשנים 2017-2016 ותעודכן באופן תקופתי, בהתאם לצורך.

 

לחץ לגרסת הדפסהגרסת הדפסה