כלים ומאגרי מידע

יחידות העוסקות בנושא

 
     
 

משק המיזוג והקרור – לאן?

 
 
הודעה לעיתונות
28/09/2017 00:00
מינהל סביבה ופיתוח בר קיימא
 
 

 
 
 
חדש
לוגו מינהל סביבה ופיתוח בר קיימא

תמצית הוראת המנכ"ל

נוסח זה הנו תמצית מידע בלבד הניתן כשירות לקוראי ההוראה ואינו נוסח מחייב. המסמך המחייב הנו הוראת המנכ"ל המלאה התקפה והמפורסמת לציבור.

​ועדת משנה של ועדת המדע והטכנולוגיה, שהתכנסה בתאריך 26/6/2017, בראשותה של ח"כ יעל כהן-פארן, דנה בנושא - מחויבות ישראל להחלפת הגזים המשמשים מערכות קירור כחלק מהפחתת פליטות גזי החממה.


הפתרון העולמי המיושם במדינות המפותחות והמתקדמות הוא שימוש בגזי קירור חדשים ידידותיים לסביבה אך פחות בטיחותיים ולכן מכניסים את מדינת ישראל לאתגרים חדשים בתחום המיזוג והקירור.
הטיבו להציג את האתגרים, הפערים, והחסמים להשגת הפתרונות האופטימליים מומחים מהתאחדות העוסקים במיזוג והקירור.


להערכתם מדובר בענף של 15 מיליארד דולר, תוספת של כ 700,000 מזגנים ביתיים כל שנה, וכ 20,000 עוסקים שיחשפו יותר ויותר למתקנים העובדים על חומרים מסוכנים, דליקים, ונפיצים.


לאור האמור מתריעים המומחים על החובה להערכות להכשרות מקצועיות, להסמכה, ולהסמכה מחייבת, לתקינה, לפיקוח, ולאכיפה כוללת בדרישות החוקיות כפי שנוהגים במדינות המערביות המתקדמות.


כידוע יישום תיקון קיגאלי, לעניין החומרים הפוגעים באוזון, ומתחילת 2019 גם תחילת יישום הדרישות להפחתה בחומרים הגורמים להתחממות הגלובלית, מחייבים תחילת הערכות.


עפ"י תיקון קיגאלי, בשנים 2019 עד 2023 יש לישראל מחויבות להפחית ב-10% (שערכי שנת הבסיס) את הצריכה של ה-HFC.


משרדי הממשלה והארגונים הנוגעים לדבר, מתחילים להיערך. משרד הגנת הסביבה שיעדכן את התקנות, משרד הכלכלה בפיקוח על היבוא בהתאם למכסות שמדינת ישראל תחויב בהם, משרד העבודה בבניית הכשרות מקצועיות, מכון התקנים בבניית דרישות תקן, משרד האנרגיה בבחינת הדרישה והתועלת להתיעלות אנרגטית, כבאות להתאמה לחומרים חדשים, ובטיחות בעבודה בשמירה על בטיחותו ובריאתו של העובד.


לאור המכלול והמורכבות, מציינת יו"ר הועדה, ח"כ יעל כהן-פארן, שמצפה שהמשרד להגנת הסביבה יקדם הנושא באופן המשמעותי ביותר.

לחץ לגרסת הדפסהגרסת הדפסה