כלים ומאגרי מידע

יחידות העוסקות בנושא

 
     
 

המדען הראשי במשרד הכלכלה העניק אמש את פרס מוצר השנה ופרס חברת השנה בתחום הננו טכנולוגיה לחברות שביצעו פריצות דרך ברמה העולמית

 
 
הודעה לעיתונות
26/03/2014 00:00
אגף בכיר תקשורת, הסברה ופרסומים, המדען הראשי
 
 

 
 
 
חדש

המדען הראשי במשרד הכלכלה, אבי חסון, העניק אמש את פרס חברת השנה לחברת Qlight Nanotech. בפרס מוצר השנה הוענק לחברת וולקן בטריות - על מוצר הבטרייה.

תמצית הוראת המנכ"ל

נוסח זה הנו תמצית מידע בלבד הניתן כשירות לקוראי ההוראה ואינו נוסח מחייב. המסמך המחייב הנו הוראת המנכ"ל המלאה התקפה והמפורסמת לציבור.

חברת הננוטכנולוגיה של השנה - היא Qlight Nanotech  – היישום החשוב שהם פיתחו הינם מסכי מגע למחשבים, לטאבלטים ולמכשירים סלולאריים המאפשרים בהירות תמונה משמעותית לעומת הקיים (לטכנולוגיה שפותחה קיימת עוד ישימות אשר תתורגם בהמשך הדרך לתחומים נוספים). הטכנולוגיה הומצאה ופותחה בשיתוף עם המרכז לננוטכנולוגיה באוניברסיטה בעברית ע"י פרופסור אורי בנין, והועברה לתעשייה במשולב עם כניסת גורם משמעותי אסטרטגי.
 
מוצר הננו טכנולוגיה של השנה – מצבר של חברת וולקן המשפר את ביצועיו בצורה משמעותית. מדובר בדוגמא קלאסית של חברה מסורתית שבמשך 70 שנה הטכנולוגיה שלה לא שונתה.
 
בעזרת שילוב מושכל של ננוטכנולוגיה בשיתוף עם חוקרים מובילים מהאקדמיה (אוניברסיטת בר אילן) ובמסגרת תכנית מגנ"ט של המדען הראשי במאגד לננו צינוריות ( NES) הצליחה החברה לשפר את ביצועי המצבר ולהגדיל את מספר מחזורי הפריקה והטעינה ב 100% - ובכך להפוך למובילה עולמית בתחום המצברים לרכב ולאחרים.
החברה נמצאת בשלב בו היא חתמה על הסכם אסטרטגי עם חברה מובילה עולמית שיאפשר המשך שיפור המוצר שפתחה.

 

  • לגבי בחירת מוצר השנה – הקריטריונים שנלקחו בחשבון בבחירה היו: חדשנות ההמצאה, רמת פריצת הדרך ברמה העולמית, פוטנציאל יישומי ומסחרי, היכולת לממש את החזון במדינת ישראל, ההליך והדרך שעברה החברה להגעה למוצר.
  • לגבי בחירת חברת השנה - הקריטריונים שנלקחו בחשבון בבחירה היו: הצלחת היישום מהרעיון למוצר, חדשנות שמציגה החברה, התהליך שהובילה החברה מתחילת החזון דרך מימושו למוצר תואם לצרכי השוק, סטטוס החברה והפוטנציאל הכלכלי-מסחרי, הערכות החברה ומחויבות לנושא, שותפים פיננסים ואסטרטגים.
     

אבי חסון, המדען הראשי במשרד הכלכלה: "מאז הכרזת הממשלה על תחום הננו טכנולוגיה כתחום בעל עדיפות לאומית, לפני קרוב לעשור, חלה מהפכה בתחום תעשיית הננו טכנולוגיה בישראל. נכון להיום,  יש כ- 700 חברי סגל אקדמי במרכזי הננו טכנולוגיה במוסדות האקדמיים המובילים ולמעלה מ 1200 סטודנטים לתארים גבוהים הלומדים את התחום. לא פחות משישה מרכזי ננו טכנולוגיה הוקמו בישראל ב 7 השנים הטובות  ואלו נחשבים למרכזים מהטובים מסוגם בעולם. אנו, במשרד המדען הראשי, גאים בהישגים, פרי יוזמה, הובלה ותמיכה תקציבית שלל לשכת המדען הראשי במשרד הכלכלה ומשרדי ממשלה נוספים."
 
בהתייחס לחברות הזוכות, הוסיף המדע"ר חסון ואמר כי: "Qlight ננוטק הפכה להיות מובילה עולמית בחדשנות בתחום החומרים ליישומים פורצי דרך כגון מסכי מגע, זאת תוך שימוש בייחודיות שטכנולוגיות הננו מסוגלת לתת. הם החברה  הביאה לשיפור ואף למהפכה בתחום". "מצבר וולקן היא ציון דרך לכלל התעשיות המסורתיות בארץ המוכיח כי בעזרת שיפורים טכנולוגיים פורצי דרך ניתן להחיות חברות ולהפוך אותן למובילות בתחומן גם בתעשייה המסורתית".