כלים ומאגרי מידע

 
     
 

הממונה על התקינה במשרד הכלכלה והתעשייה מודיע על חריגות של תכולת מתנול במשקאות אלכוהוליים

 
 
הודעה לעיתונות
20/04/2016 11:00
תקינה ומידות, דוברות
 
 

 
 
 
חדש
משקאות אלכוהוליים בעלי תכולת מתנול חריגה
‏‏‏‏הממונה על התקינה במשרד הכלכלה מתריע: במשקאות אלכוהוליים שנבדקו נמצאו חריגות בתכולת מתנול עד פי 402 מעל הערך המותר על פי התקן​.​
​​​​

תמצית הוראת המנכ"ל

נוסח זה הנו תמצית מידע בלבד הניתן כשירות לקוראי ההוראה ואינו נוסח מחייב. המסמך המחייב הנו הוראת המנכ"ל המלאה התקפה והמפורסמת לציבור.

בביקורת שערך מינהל התקינה במשרד הכלכלה בחנויות ופיצוחיות, נמצאו משקאות כוהליים עם חריגות חמורות בתכולת המתנול הציבור נקרא לדווח על מקומות המוכרים משקאות אלה ולהימנע מקנייתם וצריכתם.

הממונה על התקינה במשרד הכלכלה, איגור דוסקלוביץ, מזהיר את ציבור הצרכנים מצריכת המשקאות הכוהליים שתיאורם מצורף להודעה זו בשל חשש מידי לבריאות. בבדיקת המשקאות האמורים נמצאו חריגות חמורות של תכולת המתנול מהערך המותר הקבוע בתקן. לפי מידע שנמסר ממשרד הבריאות, מתנול הוא חומר רעיל ומסוכן לבריאותו של אדם,  אשר  עלול לגרום לעיוורון, פגיעה במערכת העצבים המרכזית ולמותו של אדם.

 
לקראת חג הפסח, מזכירים במשרד הכלכלה, כי ניתן לזהות משקאות כוהליים חשודים במידה ועל גבי האריזה אין שתי מדבקות- בחזית ובגב האריזה. התווית בחזית האריזה חייבת להיות מסומנת בשם המשקה בעברית, בתכולה של המשקה ביחידות נפח (מ"ל או ליטר) ובחוזק המשקה באחוזי נפח. התווית בגב אריזתו של המשקה חייבת לכלול  מידע מלא על יצרן או יבואן של המשקה בעברית; תאריך היצור או מנת היצור של המשקה הכוהלי או תאריך שימוש אחרון של המשקה; ערך קלורי וכן מידע הנוסף הקבוע בתקן.

בנוסף, מבקש הממונה על התקינה להסב את תשומת לב הצרכנים למחירי המשקאות ולהימנע מקניית וצריכת משקאות כוהליים חריפים שמחיריהם נמוכים מעבר לסביר. יודגש כי על-פי הדין אסורה מכירת משקאות חריפים למי שטרם מלאו לו 18 שנים. מוכרי משקאות כוהליים חייבים להחזיק בעסק מסמכים המעידים על מקור הספקת הסחורה לעסק ולהימנע מקליטת סחורה זולה שמקורה לא מזוהה.

הממונה על התקינה, איגור דוסקלוביץ: "לקראת החג תוגברה פעילות המפקחים ולא נהסס לנקוט ביד קשה נגד יצרנים ומפיצים שעוברים על החוק ומסכנים את בריאות הציבור. אנו מפקחים כל העת על שוק האלכוהול על מנת לאתר ולעצור את ייצורם ומכירתם של מוצרים המסוכנים לבריאות וקוראים לציבור הצרכנים לשים לב לאזהרות המתפרסמות בהתאם לצורך, ולאמץ את הכללים לאיתור אלכוהול שאינו מתאים לדרישות התקן."


לחץ לגרסת הדפסהגרסת הדפסה