כלים ומאגרי מידע

 
     
 

על פי מדד הגלובל קלינטק ישראל במקום הראשון כמובילה עולמית בחדשנות קלינטק

 
 
הודעה לעיתונות
03/07/2014 00:00
אגף בכיר תקשורת, הסברה ופרסומים, הרשות לשיתוף-פעולה תעשייתי וקידום השקעות זרות
 
 

 
 
 
חדש
מדד הקלינטק

​מדד הקלינטק הבינלאומי הכריז על ישראל כמובילה עולמית הניצבת בחוד החנית בתחום. ישראל מובילה במספר חברות ההזנק בתחום הקלינטק. בעלת סביבה עסקית מתוחכמת. מתאפיינת ברוח יזמית. בעלת פעילות הון סיכון ענפה . מחזיקה במספר רב של פטנטים בתחום. המחקר מציין לטובה את המדיניות הממשלה לקידום תכניות מים ואנרגיה מתחדשת. 19 חברות מתוך 100 החברות המובילות בעולם בתחום הקלינטק – כחול לבן.

 

תמצית הוראת המנכ"ל

נוסח זה הנו תמצית מידע בלבד הניתן כשירות לקוראי ההוראה ואינו נוסח מחייב. המסמך המחייב הנו הוראת המנכ"ל המלאה התקפה והמפורסמת לציבור.

​בעלת סביבה עסקית מתוחכמת, מתאפיינת ברוח יזמית, בעלת פעילות הון סיכון ענפה מחזיקה במספר רב של פטנטים בתחום * המחקר מציין לטובה את המדיניות הממשלה לקידום תכניות מים ואנרגיה מתחדשת * 9 חברות מתוך 100 החברות המובילות בעולם בתחום הקלינטק – כחול לבן.


עודד דיסטל, מנהל המטה לקידום השקעות בינל', העומד בראש תכנית 'ישראל ניוטק' לקידום טכנולוגיות מים ואנרגיה מתחדשת במשרד הכלכלה: "נחמד לקבל הכרה במרכזיות ישראל ובקרדיט שניתן לכך, בין היתר, לסיוע הממשלתי בתחום, אך חשוב מכך להמשיך את המומנטום ולסייע לחברות נוספות לפרוץ".  
 
בסוף השבוע (27.06.14) פרסמה חברת המחקר הבינלאומית בתחום הקלינטק – " The Cleantech Group" את מדד החדשנות העולמית בתחום הקלינטק. על פי תוצאות המחקר, ניצבת ישראל במקום הראשון במדד ומובילה על פני פינלנד, ארה"ב, שוודיה ודנמרק.
 
ארבעת המדדים המרכזיים שנשקלו במסגרת המדד הינם חדשנות כללית, חדשנות בקלינטק וכן הוכחות לחדשנות כללית ומסחרית בקלינטק. המחקר מציין כי ישראל מובילה במספר חברות הזנק הקלינטק ומאופיינת ע"י סביבה עסקית מתוחכמת, רוח יזמית, פעילות הון סיכון מוגברת ומספר רב יחסית של פטנטים.
 
המחקר מציין כגורמים מסייעים למיקומה של ישראל גם את המדיניות הממשלתית התומכת, את הימצאותן של קרנות תומכות בחברות קלינטק צעירות ופעילות מיזוגים ורכישות משמעותית.
 
עורכי המחקר מציינים כי: "ישראל הצליחה לפצות עצמה על שוק מקומי קטן, מצב גיאופוליטי רגיש ומחסור במים ע"י עידוד משקיעים מקומיים ובינ"ל להמר על מאגר הכישרונות המקומי של יזמי ההיי-טק שלה. ישראל היא המודל הקלאסי של חדשנות בקלינטק המתרחש באמצעות הטמעת הרוח היזמית לתוך מערכת החינוך שלה והנורמות החברתיות היום-יומיות, כמו גם ע"י עידוד חברות הזנק שלה לפנות לכיוון "חדשנות של משאבים" על מנת להתגבר על בעיות העצמאות האנרגטית שלה."
 
ביחס לגודל כלכלתה, לישראל מספר דיספרופורציוני של חברות קלינטק (19 בסה"כ) שנכנסו לרשימת 100 החברות החדשניות בעולם ע"י קהילת הקלינטק העולמית בשלוש השנים האחרונות. המחקר מציין שתי חברות כדוגמא: חברת קיימא, העוסקת בפיתוח זרעים לגידולים חקלאיים ואת Emefcy, העוסקת בטכנולוגיה לטיהור שפכים תעשייתיים.

עודד דיסטל, מנהל תוכנית ישראל - ניוטק במשרד הכלכלה: "המחקר החדש נותן עדות למרכזיותה של ישראל ושל חברות ישראליות על מפת הקלינטק העולמית. תמיד נחמד לקבל הכרה במרכזיותה של ישראל ובקרדיט שניתן לכך, בין היתר, לסיוע הממשלתי בתחום, אך חשוב מכך להמשיך את המומנטום ולסייע לחברות נוספות לפרוץ".