כלים ומאגרי מידע

יחידות העוסקות בנושא

 
     
 

הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית, את הקמת הרשות הלאומית לחדשנות טכנולוגי

 
 
הודעה לעיתונות
30/07/2015 00:00
אגף בכיר תקשורת, הסברה ופרסומים, המדען הראשי
 
 

 
 
 
חדש
הרשות הלאומית לחדשנות טכנולוגית

​הכנסת אישרה אמש, בקריאה שנייה ושלישית, את הקמת הרשות הלאומית לחדשנות טכנולוגית על פי התיקון לחוק המו"פ, שהתקבל אמש, תהיה הרשות מופקדת על הגדרת המדיניות וביצוע התמיכה הממשלתית בחדשנות הטכנולוגית של ישראל.

 

תמצית הוראת המנכ"ל

נוסח זה הנו תמצית מידע בלבד הניתן כשירות לקוראי ההוראה ואינו נוסח מחייב. המסמך המחייב הנו הוראת המנכ"ל המלאה התקפה והמפורסמת לציבור.

שר הכלכלה, אריה דרעי: "חדשנות טכנולוגית היא אסטרטגיית צמיחה משמעותית של המשק הישראלי. העולם היום מאוד תחרותי ומדינות רבות העתיקו מישראל את מודל החדשנות שלה. כדי להמשיך ולהוביל בתחום זה, עלינו לחדש את הכלים שאנו מעמידים לרשות התעשייה. הקמת הרשות תאפשר לנו להמשיך ולהתמודד עם עולם תחרותי, חדשני ומאתגר".


הכנסת אישרה אמש (יום ד' – 29.7) בקריאה שנייה ושלישית את הקמת הרשות הלאומית לחדשנות טכנולוגית.

על פי החוק החדש, יישום המדיניות יתבצע באמצעות כלי התמיכה הקיימים ועל ידי פיתוח כלים חדשים ממגוון סוגים ובהתאם לצרכים המשתנים של התעשייה.


  • לרשות שתוקם יוענקו יכולות מקצועיות וגמישות מרבית בהיבטים שונים, כך שתוכל ליזום, לנהל ולקדם שימוש במגוון אמצעים שיסייעו לקדם את המו"פ והחדשנות הטכנולוגיות בקצב שמתאים לתעשייה הדינאמית ביעילות מרבית. 
  • המדען הראשי ימשיך בתפקידו במשרד הכלכלה ויכהן כראש הרשות ויו"ר מועצת הרשות בוועדות התוכניות השונות שתפעיל הרשות.
  • הרשות תחליף את לשכת המדען הראשי במשרד הכלכלה ואת העמותה הממשלתית מתימו"פ ותהווה הגוף המוביל המתכלל של נושא החדשנות הטכנולוגית בישראל.

החוק עבר בתום שורה של דיונים קדחתניים שהתנהלו בוועדת כספים של הכנסת במהלך השבועות האחרונים, במסגרתם נדונו כל סעיפיו לעומקם ונשמעו דברי כל הגורמים הרלוונטיים ואף הוטמעו שינויים בנוסח בעקבות דיונים אלו.


הרשות הלאומית לחדשנות טכנולוגית הינה פרי מאמץ משותף של משרדי הכלכלה, האוצר והמשפטים אשר חברו יחד למהלך רחב ומתואם לקידום הנושא.

 

מנכ"ל משרד הכלכלה, עמית לנג: "היום מגיעים לסופם חודשים של עבודה מאומצת ואינטנסיבית שתכליתם היא אחת: טיפול הולם, נכון ומרוכז במשאב החשוב ביותר של מדינת ישראל: החדשנות וההון האנושי.  הממשלה חייבת להתאים את עצמה לתעשייה והיכולת שלנו להתקדם ולחדש תוך כדי פעולה היא הכרחית להמשך הובלתנו את חזית החדשנות הטכנולוגית בעולם".

 


אבי חסון, המדען הראשי אשר יזם והוביל את המהלך: "זוהי בשורה אמיתית לכלכלת הידע והחדשנות של מדינת ישראל. לאורך כל הדרך, הייתה תמימות דעים, בין כל משרדי הממשלה, בנוגע לנחיצותה וחשיבותה של הרשות הלאומית לחדשנות טכנולוגית. הגדלת הגמישות ויכולות הביצוע של יחידת ביצוע ממשלתית הוא צעד בכיוון הנכון וצעד שמיטיב עם התעשייה. רק גוף מרכזי אחד עם מנדט ברור וגמישות מתאימה, ייטיב לגבש תוכנית לאומית לתעשייה עתירת הידע, ובעיקר עשוי להצליח יותר בהוצאת תוכנית זו אל הפועל. הרשות תהיה מסוגלת לתת מענה אופטימלי לצרכים המגוונים והמשתנים של תעשיית ההייטק בפרקי הזמן הנדרשים ותהיה בעלת גמישות מספקת לפעול, לחדש וליזום".


תעשיית ההייטק הישראלית הגיעה בעשרים השנה האחרונות להישגים מרשימים והפכה לאחד ממרכזי החדשנות המובילים בעולם ולמנוע הצמיחה העיקרי של המשק. עם זאת ישנה הסכמה רחבה, המגובה בנתונים, כי צמיחת תעשייה זו נמצאת בהאטה מדאיגה בשנים האחרונות. האטה זו מתרחשת במקביל להתעצמות התחרות מצד מדינות רבות, מפותחות ומתפתחות כאחד, שבחרו בחדשנות כאסטרטגיית הצמיחה המרכזית שלהם. השילוב בין שני גורמים אלה מלמד כי ללא צעדים משמעותיים להתנעה מחדש של צמיחה התעשייה, תישחק ההובלה הישראלית בתחום, ביחד עם פגיעה ביכולתו של קטר צמיחה זה להמשיך ולמשוך קדימה את שאר המשק.


המטרה ארוכת הטווח של משרד הכלכלה ולשכת המדען הראשי היא שמירה וחיזוק ההובלה העולמית של תעשיית ההייטק אל מול תחרות הולכת וגוברת, בד בבד עם חיבור חלקים נרחבים יותר במשק אל מנוע צמיחה זה. מטרה זו חייבה שינוי מדיניות משמעותי ומעבר ממשימה מרכזית אחת של "יצירת" תעשייה – משימה אשר היוותה את ליבת המדיניות של פעילות הלשכה בעשרים השנה האחרונות – לריבוי משימות ממוקדות יותר הדורשות כלים מוכווני לקוח ומשימה. כך, בנוסף לפעילות כיום, על מדיניות החדשנות הממשלתית בעשור הקרוב לפעול להשגת משימות לאומיות רחבות יותר מבחינת היקף השפעתן, וביניהן: הצמחת חברות גדולות בתעשייה; התנעת חדשנות טכנולוגית בענפי התעשייה המסורתית שאינם מוטי מו"פ; חיזוק תשתיות מחקר, הון וכוח אדם; רתימת חדשנות לשיפור המגזר הציבורי; והגברת ההשתתפות בכוח העבודה הטכנולוגי של אוכלוסיות המיוצגות בו בחסר.


עמידה במשימות אלה דורשת כלי תמיכה מגוונים המותאמים למשימה אותה הם מבקשים להשיג. לאור השינויים המשמעותיים שחלו בתעשייה זו ואל מול המשימות העתידיות והמורכבות, ארגז הכלים העומד בפני הממשלה  יתרחב עם הקמת הרשות. הרשות תוכל להציע כלי תמיכה רחבים ורבים בהרבה מהאפשריים היום כגון ערבויות, הלוואות וקרנות משותפות עם המגזר הפרטי.


הפתרון שגובש במסגרת עבודת המטה היסודית שהתקיימה בשנתיים האחרונות במשרדי הכלכלה והאוצר הוא מודל חדשני של רשות סטטוטורית המסוגלת לפעול אל מול צרכי התעשייה במהירות ויעילות, תוך הקפדה על כך שמדיניות הרשות ואופן פעולתה ישרתו את המטרות הציבוריות המוגדרות בחוק. כך, נבנתה מערכת של איזונים ובלמים שתשמור על המטרות הממשלתיות לשמם היא קיימת תוך שאיפה להתנהלות חכמה, גמישה וחדשנית - בסטנדרטים המותאמים לתחכום והחדשנות של התעשייה הרלוונטית.

 
לחץ לגרסת הדפסהגרסת הדפסה